אומנות יודאיקה

אומנות יודאיקה

אחד מהענפים החשובים והגדולים ביותר בעולם האומנות, היא יודאיקה, מה שמוגדרת כאומנות יהודית. אומנות יודאיקה מאכלסת בתוכה את כל הסממנים והדברים שקשורים בצורה כזו או אחרת ליהדות, וניתן גם להשתמש בה באופן ממשי וגם להשתמש בה כפריט עיצובי אומנותי.

אומנות יודאיקה היא איננה דבר חדש מן הסתם, למעשה היא קיימת מאז ומתמיד, תמיד ראו בה תשמישי קדושה שעם הזמן, במיוחד במאה ה-19, החלו להתייחס אליה יותר כאומנות לכל דבר ואז נתנו לה את השם אומנות יודאיקה. יש לציין שאם בעבר נטען שכל האמנים היהודים עסקו ביודאיקה, כיום ברור שזה לא כך הדבר. לא כל אמן יהודי בעבר ובוודאי לא בהווה, מתעסק רק בתיאור היהדות בביטויים שונים, ועל כן ישנם אמנים מסוימים שמוגדרים כאמני יודאיקה ואנחנו יכולים למצוא פריטים מסוימים שמוגדרים כאומנות זו.

כיום אנחנו יכולים למצוא מוצרים של אומנות יודאיקה נמכרים בכל העולם, כאשר הערכות הן שמוצרים אלו נמכרים במיליוני דולרים. בין היתר אנחנו יכולים למצוא מוצרים כגון, צלחות וכוסות מיוחדות, פמוטים מאבן, נחושת ומגוון חומרים אחרים, חנוכיות מיוחדות, פסיפסים, קלפים ובית מזוזה, חמסות, מגיני דוד,  דוגמאות של הכותל ובית המקדש ועוד. מדובר במוצרי אומנות יהודית שחלקם נחשבים לפריטים שהם אומנותיים בלבד, בעוד אחרים למשל פמוטים מאבן, נחשבים כפריטים של אומנות שימושית, כלומר כאלה שניתן לעשות איתם משהו, למרות שמדובר בפריט אומנותי.

אמני יודאיקה בעבר היו עוסקים רק בכך, אך כיום לצד אמנים שמתעסקים רק ביודאיקה, אנחנו יכולים למצוא אמנים שמתעסקים במגוון תחומים של אומנות אשר בין היתר כוללים גם אמנות יודאיקה. זה נובע הן מהעובדה שאמנות יודאיקה לבד לא בהכרח מאפשרת פרנסה, וכן מהעובדה שמאחר והידע האומנותי קיים, אז הם מעדיפים לפרוס אותו על פני סוגים שונים של אמנות. במקרים רבים יהיה קשר מסוים בין אומנות יודאיקה אותה הם מביאים לידי ביטוי בצורה אחת לבין סוגי אומנות אחרים שהם מבקשים להביא לידי ביטוי.

דוגמא לכך היא יעלת חן, החברה הגדולה בישראל לייצור ומכירת מוצרי יודאיקה וכן תכשיטים ופריטי אומנות אחרים. יעלת חן הוקמה בשנת 1988 ויש לה קהל ותיק ונאמן. ליעלת חן יש אתר אינטרנט דרכו ניתן לראות את מגוון הפריטים שמיוצרים על ידי המקום ונמכרים בו, וכן ניתן להזמין און ליין כל פריט ופריט בקליק אחד. אתם מוזמנים לעשות כך בכל שעה ובכל יום. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:

תכשיטי יודאיקה